Filmy, które zmienią Twoje postrzeganie świata

W poszukiwaniu dobrego filmu nieraz wertujemy strony internetowe i recenzje przez dobrą godzinę, nie trafiając na nic ciekawego. Przynajmniej mnie się tak zdarza. Szukam tak długo, aż w końcu odechciewa mi się oglądania. Jednak na szczęście, istnieje cała masa filmów, które są ambitniejsze od komedii romantycznych, którymi raczą nas co chwilę kolejni reżyserzy. Ten wpis poświęcę filmom mogącym być dość ciężkimi w odbiorze, wymagającymi skupienia. Poruszają one poważniejsze kwestie. Od zmagań życiowych przez zaburzenia psychiczne, aż w końcu do dramatów lub wręcz przeciwnie- happy endu. Najbardziej chodzi mi o ich znaczenie, całkowity wydźwięk i przekaz. Zdarza się, że są one dość przewidywalne w fabule, ale mające pouczające przesłanie. Na liście znajdą się także kasowe i popularne produkcje, które jakimś sposobem, okazały się naprawdę porządne. Jeśli jesteście ciekawi i szukacie inspiracji, zachęcam do przewertowania listy. Mam nadzieję, że przypadnie Wam ona do gustu. Jeśli macie jeszcze inne propozycje, podzielcie się nimi w komentarzach :)
  • Przerwana lekcja muzyki
Girl,_Interrupted_Poster

Film nakręcony na podstawie autobiograficznej książki Susanny Kaysen. Akcja dzieje się w latach 60-tych XX wieku. Historia opowiada o młodej dziewczynie, która trafia do szpitala psychiatrycznego po próbie samobójczej. Lekarze diagnozują u niej zaburzenie osobowości- borderline. Nastolatka jest pogubiona w życiu, nie ma planu na siebie, jako jedyna ze swojej szkoły nie idzie na studia. W szpitalu poznaje Lisę- socjopatkę. Zaprzyjaźnia się z nią. Nowa znajoma wprowadza ją w życie w nowym miejscu. Dziewczyny postanawiają uciec ze szpitala. Genialna rola Angeliny Jolie, świetny klimat filmu, dobrze nakręcony. Pokazuje jak wygląda życie osób, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Urzekające postacie, których poczynania chce się śledzić. Kino dla tych, których interesują się psychologią i nie tylko.
  • Kwiat wiśni i czerwona fasola
7740081.3

Akcja filmu toczy się w Japonii. Młody chłopak pracuje w budce serwującej tradycyjny japoński słodki przysmak- dorayaki. Pewnego dnia przychodzi do niego starsza kobieta, która prosi o posadę w jego lokalu. Sentaro niezbyt przychylnie podchodzi do tej propozycji, jednak później zgadza się przyjąć staruszkę. Ta ekranizacja to przede wszystkim prostota i brak pośpiechu. Urzekł mnie klimat tego filmu, pokazanie prostych rzeczy w niezwykłym świetle. Polecam dla tych, którym trudno dostrzec to, że w każdym z nas jest coś niezwykłego oraz dla tych,którzy są znudzeni szybką akcją, wybuchami i efektami specjalnymi.
  • Czarny łabędź
7345525.3

Jest to historia baletnicy, wychowywanej przez konserwatywną i rygorystyczną matkę. Wycofana, nieśmiała, ale bardzo ambitna młoda osoba. Dziewczyna walczy o główną rolę w "Jeziorze łabędzim". Po męczących próbach i przygotowaniach, jej marzenie się spełnia. Film ukazuje dążenie do perfekcji, tłumienie negatywnych emocji i buntu oraz mroczniejszą stronę eleganckiej damy. Jest to propozycja dla tych, którzy wiedzą, co to perfekcjonizm z autopsji i co się z nim łączy. Jest to dość psychologiczny obraz, widać zaburzenia psychiczne, o których w filmie nie mówi się wprost.
  • Przebudzenie
thumbs_plakat_size200_0000082080
Film o lekarzu, który wybudzał ze śpiączki pacjentów w dość nietypowy sposób. Jest poruszony widokiem cierpiących ludzi i za wszelką cenę pragnie im pomóc. Medyk i jego metody nie spotykają się jednak z aprobatą innych lekarzy. Mimo to, próbuje on swojego "leku" na jednym z pacjentów, potem na kolejnych. Jest to piękny, a za razem dość smutna ekranizacja. Pokazuje współczucie, chęć niesienia pomocy i zaangażowanie w swoją pracę. To także taka lekcja pokory, gdyż nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.
  • Prestiż
7536864.3

Akcja dzieje się w XX wieku. Dwaj iluzjoniści, znani i cenieni w swoim środowisku a także wśród publiki, mają dość poprawne, żeby nie powiedzieć, "kumpelskie" stosunki. Jednak pewnego dnia, żona jednego z nich ginie. Od tej pory, ich relacja ulega znacznej zmianie. Dwaj magicy stają się swoimi wrogami. Jest to historia mówiąca o zemście, nienawiści i o tym, do czego może doprowadzić zaciekła rywalizacja. Klimat filmu jest urzekający, niemalże tak samo niesamowity, jak sztuczki bohaterów.
  • Whiplash
MV5BOTVhMWQ5MDktMGE3OS00MjVlLWExZWYtMzY2MTg4ZGFiZDQ5L2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNjU0OTQ0OTY@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_

Kolejny film z kina komercyjnego. Historia młodego perkusisty, który dostaje się do prestiżowej szkoły muzycznej pod skrzydła wymagającego nauczyciela- tyrana. Chłopak jest utalentowany, zdolny do poświęceń w imię realizacji swoich marzeń. Uderza w bębny dzień w dzień, przez kilka godzin. Dąży do tego, by być idealnym, najlepszym w swojej dziedzinie. Szczerze mówiąc, ten film rzucił mnie na kolana. Doskonale przedstawiony życiorys muzyka oraz genialna rola J.K Simmonsa jako nauczyciela.
  • Forrest Gump
MV5BYThjM2MwZGMtMzg3Ny00NGRkLWE4M2EtYTBiNWMzOTY0YTI4XkEyXkFqcGdeQXVyNDYyMDk5MTU@._V1_UY268_CR10,0,182,268_AL_

Tym wyborem nikogo chyba nie zaskoczyłam tym wyborem. Główny bohater, chłopiec o dość "małym rozumku", za to z ogromnym sercem i niezbyt sprawnymi nogami staje się multimilionerem, bohaterem wojny w Wietnamie oraz zdobywa miłość swojej ukochanej. Dramatokomedia, która w piękny sposób pokazuje życie Forresta. Wzruszająca, trochę naiwna, ale ma w sobie "to coś". Myślę, że tego filmu nie muszę nikomu polecać, na pewno większość oglądała go tysiące razy.
  • Motyl Still Alice
pobrane (1)

Adaptacja powieści Lisy Genovy "Motyl". Historia Alice, wykładowczyni Uniwersytetu Columbii, żona i matka trójki dzieci, zaczyna tracić pamięć. Lekarze diagnozują u niej wczesne, ale szybko postępujące objawy dziedzicznego Alzheimera. Dodatkowo okazuje się, że jej dzieci, a także przyszłe wnuczęta, są obdarzone wadliwym genem. Piękna i smutna historia pani profesor i jej rodziny, która mimo wielu trudności, nie przestaje wierzyć w lepsze jutro. Kino poważne, ale pozwalające zrozumieć, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mamy szczęścia.
  • Marzyciel
6956122.3

Pisarz, Sir J.M Barrie, zaprzyjaźnia się z wdową i jej czwórką dzieci. Twórca ma za zadanie stworzyć doskonałe dzieło- sztukę. W końcu udaje się mu to- realizuje opowieść o chłopcu, który nie chciał dorosnąć, czyli słynnego "Piotrusia Pana". W przygotowaniach pomagają mu chłopcy- dzieci wdowy, a sama kobieta nagle zaczyna poważnie chorować. Finałem jest rzecz jasna przedstawienie teatralne "Piotruś Pan". Styl filmu jest baśniowy, cudowny. Może nieco przewidywalny, jednak bardzo miło się go ogląda. Wzrusza, pokazuje, że piękne chwile są możliwe nawet w najtrudniejszych momentach.
  • Pręgi
pobrane (2)

Mamy także i polski akcent. Film oparty na podstawie powieści Wojciecha Kuczoka "Gnój". Jednak nie jest to wierna adaptacja książki. Wojciech- tytułowy bohater, syn okrutnego Andrzeja Winklera, jako chłopiec jest brutalnie traktowany przez swojego rodzica. Poniżany i wyzywany, wychowywany na "prawdziwego mężczyznę". W dorosłym życiu nadal nosi traumę z dzieciństwa, nie ujawnia jej jednak. Staje się podobny w zachowaniu do swojego ojca. Poznaje Tanię, miłą dziewczynę, która nie wierzy w to, że Wojciech jest tak podłym człowiekiem. Film mocny, zwłaszcza początek robi wrażenie. Możemy śledzić to, kim staje się główny bohater. Ukazane jest to, jak bardzo środowisko, w którym dorastamy, ma wpływ na całe nasze życie.
Na razie tyle udało mi się wyjąć ze swojej pamięci, choć gdyby się nad tym zastanowić, na pewno znalazłoby się jeszcze wiele tytułów godnych polecenia. Mam jednak nadzieję, że te propozycje przypadną Wam do gustu.

Komentarze

Popularne posty